Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Gamertangentbord från Gigabyte Tungt, rejält men inte vidare snyggt Gamertangentbord från Gigabyte GK-K8000 heter tangentbordet från Gigabyte som verkligen riktar sig direkt till den seriöse gamern. Tweaktown har fått en snabbtitt och verkar imponerade av hur rejält det känns och tyckte även att det kändes skönt att skriva på.Tangentbordet verkar väga omkring ett kilo, ha anslutningar för hörlurar och mikrofon, samt en USB-port för att ansluta själva tangentbordet till datorn. Praktiskt eftersom det är billigare att ersätta en kabel om ett kabelbrott skulle uppstå. Dessutom syns ett gäng orangefärgade specialknappar ovanför F-tangenterna.Än så länge verkar några designproblem stå i vägen för massproduktion. Fler än jag som hoppas på att de byter utseende helt? tweaktown.com PC, Hårdvara, tangentbord, Gigabyte
37.0° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
fre. 9 maj 2008, 10:33
8 kommentarer till artikeln
Perforated
det är fullbrett och massivt, vilket innebär att jag kan tänka mig att köpa det. Är i desperat behov av ett nytt tangenbord men är lite halvkräsen.
av Perforated, fredag 09 maj 2008 kl 11:15
t K
tycker det var skönt retrofräckt. perfekt till en pc.
av t K, fredag 09 maj 2008 kl 11:30
AticAtac
Brutalt fulsnyggt på nåt sätt. Faktiskt.
av AticAtac, fredag 09 maj 2008 kl 12:03
Pontus
Fasen, ett vettigt tangentbord!

jag gillar natural keyboards men dom gör _alltid_ fel på home/end/pgup/pgdown knapparna. På detta är det rätt
av Pontus, fredag 09 maj 2008 kl 15:10
phenomous
Skulle gärna köpa ett om det får ett bra pris, ett rejält och bra tangentbord som inte ser så himla nördigt ut.
av phenomous, fredag 09 maj 2008 kl 15:13
simulacra
30km slaglängd, no thx...
av simulacra, fredag 09 maj 2008 kl 23:10
onep
äntligen ett tangentbord som inte ser ut som ett rymdskepp
av onep, lördag 10 maj 2008 kl 19:52
laasek
Påminner om Sega master system.
Även om jag inte är nån 100%ig gamer så skulle jag kunna tänka mig det.
Nu har jag inte bytt tangentbord på väldigt länge så detta kanske låter som en dum fråga, men tror ni det går att programmera de oranga knapparna till tex verktyg i Illustrator?
av laasek, söndag 11 maj 2008 kl 10:13
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration