Svenska Spel byter logga
Nya Vegas logga
Svenska Spel har gjort om sin logga för företagets Vegas-spel. Den nya logotypen, från Silver, ska tydliggöra Vegas som en del av familjen Svenska Spel och förhoppningsvis dra in lite extra pengar från spelmonopolet.
"Den nya logotypen sammanfattar allt det vi står för: ansvar, seriositet, idrott och överskott, men också spänning och kul, säger Fredrik Stenberg, sektionschef för trade marketing på Svenska Spel.Den nya logon har tagits fram av designbyrån Silver. Den största förändringen är namnet som ändrats från Jack/Miss Vegas till bara Vegas. Den nya logon kommer nu att integreras i samtliga produkter och kanaler hos Svenska Spel.– Det första vi gjorde var att se över namnet vilket slutade med att vi plockade bort jack. Steg två var att ta fram en ny logo och vi landade i den här lösningen där vi inspirerats av interaktiv tv- och spelgrafik. Man ska få en känsla av en stunds underhållning, säger Ulf Berlin, projektledare på Silver.Silver har arbetet med omgörningen i cirka ett år. – En viktig del har varit att integrera Svenska Spels vinnarsymbol i den nya logotypen. Den har inte funnits med alls tidigare, säger Ulf Berlin."
resume.se
Reklam,
Övrigt,
Svenska Spel,
Vegas,
logga
37.0°
0
Nicklas Tingström
lör. 3 nov 2007, 17:19
19 kommentarer till artikeln
som en logotyp till ett billigt GameBoy-spel.
av tistel, lördag 03 november 2007 kl 18:01
När ska gloss-febern sluta!
Känns jäkligt mycket 2006 om ni frågar mig...
av Adam K, lördag 03 november 2007 kl 18:18
tänke precis som tistel, haha
av iMicke, lördag 03 november 2007 kl 18:57
Förra loggan saknar jag ens ord till. denna blev väl lite bättre, men forfarande dålig........
av ReQuaker, lördag 03 november 2007 kl 19:22
Vi ska väl vara glada att det inte är någon speglingseffekt inblandad...än
Inte så förvånande att samma byrå även gjort E24-logotypen förresten.
av tistel, lördag 03 november 2007 kl 20:23
Herrejösses. Den gamla var ju sinnes, den nya inte mycket bättre.
av Spicey, lördag 03 november 2007 kl 20:23
"ansvar, seriositet, idrott och överskott"
Jag vet inte vilket "Vegas" Svenska spel tänker på men det jag tror är mest känt står för precis motsatsen till det de räknar upp.
Loggan har den stil som var vanligt i pixlad grafik på Amigan i början på 90-talet.
av Press play on tape, lördag 03 november 2007 kl 20:45
Jag verkar vara ensam om att tycka att den gamla är helt briljant :)
av Daniel Tingström, lördag 03 november 2007 kl 20:52
Den gamla var tecknad av HC Ericson. Mynt och Bankomat var tydligen inspirationskällor. Förhåller mig neutral till den. Men jösses, den nya är bara dålig. Och att där till döpa om Jack Vegas till det betydligt mer allmängiltiga Vegas är rätt och slätt dumt. Varför gör man bytet? Tror man sig kunna byta målgrupp? Lär fortfarande vara a-kassefolk som hittar till automaterna.
av glaskross, lördag 03 november 2007 kl 22:10
Daniel: Kan hålla med om att den är några tusen gånger bättre än den nya, även om det kanske inte säger så mycket.
Usch det är enkelt att vara designer idag, om man kan snacka för sin grej...
av tistel, lördag 03 november 2007 kl 22:40
jag vill ha ett skönt 64k demo som reklamfilm så vore det perfekt =)
av Bobby, lördag 03 november 2007 kl 23:51
Daniel Tingström: Ja det är du nog. Den nya var väl inget att hänga i granen men en klar förbättring
av abstinens, söndag 04 november 2007 kl 03:42
Känns som en logga för en jättetuff Sci-fi film gjord av ett par fulla kanadensiska studenter. Lite Star Trek, lite Star Wars, lite Mac OS X, lite för mycket sprit.
Vegas the movie - It's not payback time!
Handling: Roffe har just fått ut sitt sjukbidrag och Britta sitter och kämpar för att få ihop till hyran. Dom båda möts på Blackebergs lokalkrog. Festliga scener där två tragiska människoöden gör saker som leder till deras undergång. Men när det ser som mörkast ut så blir det ännu mörkare. Darth Klarkus kommer till jorden med sina stridsdvärgar från planeten Coinus Prime...
3D glasögon samt delas ut till valda delar av den eventuella publiken. Dessutom så får ALLA en liten informationsfolder innehållandes falska intervjuer med glada fotomodeller som talar om hur kul det är med Vegas.
av Christopher Anderton, söndag 04 november 2007 kl 10:39
Som tur är använder de inte (den gamla) loggan ovan så mycket...
av Roger Åberg, söndag 04 november 2007 kl 11:00
Tror knappast den nya har krävt mer arbete än den gamla, men det är nog intentionen med designen. "Det har tagit såå lång tid att få skuggorna rätt, det här bara måste vara bra, ett plus i kanten för att den antagligen blir dyr och svår att trycka".
Inte för att jag tycker speciellt bra om den förra, men jag misstänker att den tagit längre tid att producera om det nu ska vara ett tecken på bra design. Där finns det iaf en tanke bakom om än vag.
av tistel, söndag 04 november 2007 kl 11:05
Defenitivt snyggare än den förra. Men så ny vet jag väl inte om den är. Den har ju varit på spelmaskinerna ett bra tag nu.
av petteurr, söndag 04 november 2007 kl 12:40
Ah, är det HC Ericson som gjort den gamla. Hm, ja den kändes bekant på nått sätt.
Gjorde en egen Vegas-logga ;-) Typsnittet heter btw "Las Vegas" Från House Industries.
av Spicey, söndag 04 november 2007 kl 14:03
Håller med alla ovanstående, men sorry Spicey, gillar nog Svenska spels båda varianter bättre faktiskt. (Jack) Vegas-spelet är mycket mera kantigt och mekaniskt än din logga ger känsla av. Och vad var det där med de prickade ränderna?
av luiga, måndag 05 november 2007 kl 13:05
Head vs. Svenska Spel
av B. Braun, måndag 05 november 2007 kl 13:37
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration