Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Toyota Prius 100% Frossfri Video till Toyota Prius I den här reklamfilmen för Toyota Prius har man verkligen lyckats visa hur "frossfri" den verkligen är.
På samma sätt som priusägaren känner för folket i butiken kan jag ibland känna när folk brakar fram i deras enorma SUVar, äckligt helt enkelt, och så var vi inne på febermoralen igen, ös på.
youtube.com Reklam, Film, Prius, Tack till Addex
37.1° 0 Nicklas Tingström Nicklas Tingström
sön. 21 okt 2007, 16:52
16 kommentarer till artikeln
turbofisk
Tycker den va ganska talande :)
av turbofisk, söndag 21 oktober 2007 kl 16:59
iCrap
Jo, fast den vore bättre om Prius-killen fick små stötar av allting han rörde. ;-)
av iCrap, söndag 21 oktober 2007 kl 18:01
Aesh
asbra reklam
av Aesh, söndag 21 oktober 2007 kl 19:00
andreasw
Har inte sett denna på TV är den ny?
av andreasw, söndag 21 oktober 2007 kl 22:04
dnl
För mig är den för långt från sanningen för att samtidigt komma undan med att vara så överlägsen och preachy.
av dnl, måndag 22 oktober 2007 kl 02:46
Wayne
Miljöbilar är inte alltid så miljövänliga. Läs gärna denna artikel på NyTeknik som jag länkat till. Får en att tänka till lite. Visserligen är den inte 100% korrekt men ändå, en uns sanning ligger i deras påstående.
av Wayne, måndag 22 oktober 2007 kl 07:02
Nuss
Nicklas, du har helt rätt. Oavsett miljöpåverkan är SUV:ar riktigt äckliga saker för folk med dålig smak och taskigt självförtroende.
av Nuss, måndag 22 oktober 2007 kl 11:44
Bosse Bus
Klart Ny Teknik-artikeln är korrekt. De mäter bara på ett annat sätt. Det går att bevisa vad som helst med rätt statistik och CNW väljer bort några skygglappar. Skulle man räkna på detta under svenska körförhållanden skulle siffrorna se ännu sämre ut för både Hummern och Priusen.
av Bosse Bus, måndag 22 oktober 2007 kl 13:01
Press play on tape
Priusen skulle bli mer miljövänlig om de kastade ut den tunga bensinmotorn som den släpar runt på. Den drar ju runt 5,1 L/100km. Eller kastade ut elmotorn och batterierna som bensinmotorn släpar runt på.
av Press play on tape, måndag 22 oktober 2007 kl 14:27
Wayne
Jo problemet med priusen är batteriernas livslängd. Och då batterierna är väldigt dyra begränsar det livslängden på hela bilen. Men inte sagt för den skull att det är en dålig bil. Bilar som prius behövs för att driva tekniken framåt. Om 10 år kommer säkert batterierna vara mycket bättre och vi kan äntligen kunna köpa elbilar som funkar bra och som vanligt folk har råd att köpa (bra elbilar finns redan, se på tessla, men är ack så dyra). Och angående artikeln i NyTeknik så hade de tydligen räknat på en livslängd på 35 år på Hummern. Därav de bra värdena. Visst, bilen håller säkert lätt 35 år, men frågan är om den går att använda om 35 år. Visserligen går den att konvertera till etanoldrift, men hur bra det är ur miljö hänsyn går att diskutera...
Sen att säga att det är dålig smak att köra en SUV är väll att ta i. De finns faktiskt många som har användning av en SUV.
av Wayne, måndag 22 oktober 2007 kl 14:58
mishima
Det ligger i sakens natur att reklam för en Prius blir präktig och moraliserande. Tycker dock att den fick fram sitt budskap utan att bli övertydlig.

Generaliseringar kommer man dock ingen vart med, vare sig man är för eller emot stora bilar. Jag har varken dålig smak eller obefintligt självförtroende, men jag har en SUV av praktiska skäl. Jag är inte stolt över bensinförbrukningen och medföljande utsläpp, men vägrar att köra fast i den skånska drivsnön på vintrarna. När jag kör mina hästar är den också guld värd, om än inte oumbärlig. (Man kan dra med en gammal Volvo också, men den släpper då ut i princip lika mycket avgaser.)
Och för de som anser att den förlänger mina manliga attribut: Det var min sambo som tjatade sig till den, eftersom hon känner sig trygg i den.

Om man anser att sk stadsjeepar som sällan färdas utanför storstäder, och då enbart på väl plogade motorvägar, är "äckliga" så bör man vara nyanserad nog att skriva det.

Man bör också inse att bilar bara är en del av problemet med global uppvärmning, det är bara så förbannat tacksamt att hacka på just den företeelsen. Jag ser också fram emot teknisk utveckling som minskar utsläppen. Toyota Prius är ett steg på vägen, men inte den slutgiltiga lösningen.
av mishima, måndag 22 oktober 2007 kl 15:33
Bosse Bus
Prius ska dra 0,4 milen men det är inte många som lyckas med det. 0,7-0,8 är de siffror jag sett. Den är inte anpassad för svenska förhållanden och de är egentligen bättre att köra nya småbilar än en Prius. Men miljö är politik i första hand och politik har som de flesta noterat inte alltid med verkligheten att göra.

SUVens huvudmålgrupp är soccer moms. Inte män med liten snopp vilket de flesta verkar tro. GM till exempel, anställde Mary Sipes som Vehicle Line Director och tvingade männen att bära kjol, strumbyxor, ha långa naglar och annat mammigt när de skulle testa SUVar.
av Bosse Bus, måndag 22 oktober 2007 kl 15:47
Press play on tape
Bosse: Vilken tur att GM kunde konvertera sina utvecklare till kvinnor så slapp de att anställa några kvinnor eller släppa kvinnor nära bilarna. Det kanske också förklarar varför SUV är så stora eftersom männen trots läppstift är mycket längre.
av Press play on tape, måndag 22 oktober 2007 kl 16:00
Bosse Bus
Press play: Det får du ringa och prata med GM om. Men generellt brukar företag anställa nytt allt efter att folk väljer att sluta. För man sparkar inte erfaren och kompetent personal för att de har fel kön. Dente koscher liksom.

Amerikanska bilar är stora. Hela deras kultur går ut på att allt är större. Allt är anpassat efter bilar i stor storlek. Och bilrelaterade, oftast våldsamma brott är plågsamt verkligt i många delar av USA. En SUV erbjuder soccer moms en känsla av trygghet. När vanliga bilar - efter CAFE-lagen införts, blev mindre och mindre övergick köpmönstret till gruppen nyttofordon (pick uper, vans, SUVer). Eftersom de bättre svarade mot mångas behov och nyttofordonen i sin tur anpassade sej mot målgruppen.

Edit: För den som undrar så kör jag till vardags en tre meter lång bil, tjänstevikt strax under tonnet, drar trots automatlåda och åtta år på nacken 0,5-0,6 milen. Bäst är att jag alltid hittar parkeringsplats och slipper skita ner stan med att leta efter en tillräckligt stor p-plats.
av Bosse Bus, måndag 22 oktober 2007 kl 16:31
Monodemon
Får mig att osökt tänka på South Park-avsnittet Smug Alert! (S10E02)
Humor!

Denna studien verkar också lite spännande:
(måhända inte 100% ackurat, men ändock bidragande till att anlägga ett vidare perspektiv kring prefixet "miljö" i bilsammanhang)
av Monodemon, söndag 28 oktober 2007 kl 13:55
superhifi
chromeo - needy girl!
av superhifi, söndag 28 oktober 2007 kl 14:24
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration