Senaste

Hittepåbil(d)

Kommer klassiska Audi A2 att göra comeback?

Det hade ju varit lysande!

Nya källor till Autocar berättar nu att klassiska Audi A2 kan vara på väg tillbaka. Den klassiska modellen var, förutom den underbara designen, lite för tidig med det mesta. Man använde ny teknik för tillverkningen och bilen var till stora delar byggd av aluminium. Det gjorde bilen dyr att tillverka och folk var inte riktigt beredda att betala för det. Ryktet säger att man aldrig gjorde någon vinst på bilen.

Men nu tillbaka till de nya ryktena. Autocar säger att bilen indirekt ska ersätta A1 och Q2, men jag hoppas att vi får se en modern A1 någongång. Den nya A2:an ska presenteras någon gång under året och priset ska ligga på 30.000 pund. Ungefär som dagens Q2 kostar i England.

Tanken ska tydligen från början ha varit att modellen skulle presenteras på Volkswagens kommande SSP-plattform. Men den plattformen är rejält försenad så nu verkar det bli MEB istället. Inte alls lika roligt.

Bil, Audi, Autocar, A2, A1, Q2, aluminium, SSP-plattform, MEB

Klassiska versionen

Klassiska versionen

Foto: Audi

Läs gärna våra regler!