Senaste

Tillverkningen av De Tomaso P72 drar igång i år

Första exemplaret levereras innan året är slut

Sommaren 2019 återuppstod biltillverkaren De Tomaso igen när de presenterade den nya superbilen P72. Nu får vi reda på att tillverkningen av den kommer att dra igång under årets andra kvartal, och att den först kunden ska få sin bil innan 2024 är slut. Tillverkningen kommer företaget HWA att stå för. Det är även HWA som ligger bakom Apollo Automobilis modell Intenza Emozione. Apollo är för övrigt ett systermärke till nya De Tomaso så det är ingen stor överraskning att det blir HWA som får hålla i tåtarna även här.

Under skalet på första upplagan av P72 fanns bland annat en mittmonterad V12:a - samma som Apollo använder sig av i sina bilar. Men denna kommer dock inte att få följa med till produktionsversionen, utan man har istället valt Fords komperssormatade Coyote-V8:a som kraftkälla.

Det har sagts att endast 72 exemplar ska bli till och varje har ett frånpris på 750.000 euro. Det finns även en hårdbarkad banversion av modellen som kallas för P900. Den ska man bara bygga 18 exemplar av och prislappen är här istället tre miljoner dollar. Men då får du också en helt ny V12:a utan överladdning i motorrummet.

Bil, Nyheter, De Tomaso, De Tomaso P72, tillverkning, superbil, produktion, HWA, 2024

Läs gärna våra regler!