Audi lyfter A4
Och som väntat får även S4 dieselmotor
Efter att ha presenterat S5, S6 och S7 med dieselmaskin är det nu så dags för uppdaterade S4 att göra entré. Precis som sina syskon får den också dieselmotor och i samma veva får hela A4-linjen en facelift. Det som sticker ut mest är de nya strålkastarna och baklamporna samt grillen som blivit ännu större än tidigare. LED-strålkastare är standard men vill man ha ännu mer kräm finns även Matrix-strålkastare på tillvalslistan. I övrigt är stötfångare fram och bak nya och så även fälgalternativen. Tolv stycken olika lacker erbjuds. Insidan får den senaste versionen av MMI-systemet vilket bland annat innebär en pekskärm på 10,1 tum.
I Europa erbjuds versionerna A4 35 TFSI med 147 hästar eller 2.0 TFSI med 241 hästar om man vill köra på bensin. På dieselsidan hittar vi A4 45 TDI med 227 hästar, 2.0 TDI med 187 hästar och 3,0 TDI med 227 hästar. S4 bjuder istället på en turbomatad V6:a på 3,0 liter som lämnar 342 hästar och som har ett vrid på hela 700 newtonmeter. 0-100 km/h ska gå på 4,8 sekunder och toppfarten är elektroniskt begränsad till 250 km/h. Precis som övriga dieseldrivna S-versioner får den här ett mildhybrid-system.
Audi A4 och S4 TDI kan beställas från slutet av maj. A4 allroad quattro "i början av sommaren". Några priser har vi tyvärr inte för tillfället.





Läs gärna våra regler!