Senaste

Polestar kommer göra eget operativsystem i Kina

Google duger inte

Polestar, och Volvo, har ju satsat på Android Automotive och det känns som ett rimligt val här i Europa och i de flesta delar av världen. Men i Kina är inte Google speciellt poppis, minst sagt, så där får man hitta en egen lösning. Det verkar bli ett samarbete med Xingji Meizu som blir lösningen, iallafall för Polestar. Xingji Meizu ägs av Geely och tillsammans kommer man att starta ett samarbete som ägs till 51 procent av Xingji Meizu och 49 procent av Polestar.

Ni som är gamla i prylgemet kommer ihåg Meizu som ett varumärke för mobiltelefoner. Nu har man en teknisk plattform som kallas för Flyme Auto som kommer att vara basen till Polestars nya gränssnitt.

Polestar kommer att fortsätta samarbetet med Google så det finns ingen risk, just nu, att systemet kommer att användas i Europa.

Bil, Polestar, Volvo, Android Automotive, Xingji Meizu, Flyme Auto

Läs gärna våra regler!