Senaste

BMW släpper smarta solglasögon för mc-föraren

Fungerar som en head-up-display

Att ha en head-up-display i bilen är väldigt praktiskt, man ser lite bra saker utan att ta ögonen från vägen. Nu har BMW visat upp ett par glasögon som gör att alla som kör mc kan få samma upplevelse.

De kallas för ConnectedRide Smartglasses och är i princip ett par solglasögon med en inbyggd skärm. På skärmen ser du hastighet, nuvarande växel, navigeringsanvisningar och hastighetsbegränsning.

Som jag förstår det kopplas de till motorcykelns navigering men går också att koppla till mobilen och BMWs app där man kan ställa in vad som ska visas på skärmen och på vilket sätt. Även andra inställningar syns där.

Batteriet ska räcka i tio timmar, så en hel dags körning. Man får med två par linser, ett som är nästan helt genomskinligt, som ska användas med hjälm som har inbyggt solskydd, och ett par som är mörkare och som fungerar som solglasögon. Prislappen ligger på 690 euro.

Fordon, Motorcyklar, BMW, ConnectedRide Smartglasses, skärmglasögon, navigering, solglasögon

Läs gärna våra regler!